Erasmus Programı Koordinatörlüğü

#Erasmus Days (Erasmus Günleri) Etkinliği Düzenlendi

18.10.2022

#Erasmus Days Erasmus+ Programı'nın tanınırlığını ve bu programa yönelik projelerin görünürlüğünü artırmak, ilgili projelerin çıktılarının yaygınlaştırılmasını sağlamak ve potansiyel yararlanıcıları Erasmus+'tan yararlanmaya teşvik etmek amacıyla 2018 yılından bu yana ülkemizin de katılımıyla Ekim ayı içerisinde çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır. Üniversitemiz bu yıl ilk defa 13 Ekim 2022 tarihinde Erasmus Days etkinliği düzenleyerek Avrupa çapındaki eş zamanlı kutlamalara dahil oldu.

Üniversitemiz Erasmus Kurum Koordinatörü Doç. Dr. Nagehan ERSOY TUNALI hocamızın açılış konuşmalarıyla başlayan etkinliğe Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Ekrem TAK hocamız da katıldı. Erasmus programının öğrencilerin yabancı dil gelişimlerine ve akademik bilgi düzeylerine yapacağı muazzam katkıların yanı sıra, farklı ülkeleri gezip görmenin, farklı kültürleri tanımanın da insanı her anlamda ileri taşıyacağının altını çizen Genel Sekreterimiz Doç. Dr. TAK, Erasmus Programına desteklerini dile getirerek öğrencilerimize başarılar diledi.

Erasmus Ofisi personeli Arş. Gör. Özge KARA yaptığı sunumla Erasmus programını genel hatlarıyla tanıtarak öğrenci ve personel hareketliliği koşullarına değindi. 

Erasmus Değişim Programı kapsamında dünyanın pek çok farklı ülkesinden Üniversitemize gelen öğrenciler kendi ülkeleri, üniversiteleri ve Erasmus deneyimlerini hazırladıkları sunumlarla paylaştılar. Almanya’da bulunan University of Erfurt’dan Üniversitemiz Uluslararası İlişkiler Bölümü’ne öğrenim görmek üzere gelen Marcel MİNOR ve Anna GORHOLT, yine Almanya’nın North Rhine-Westphalia Üniversitesi’nden İşletme Bölümümüze gelen Cansel CEYLAN ve İtalya’nın Degli Studi Di Napoli Federico II Üniversitesi’nden Uluslararası İlişkiler Bölümümüze gelen Pa Modou Drammeh konuşmalarında kendi ülkeleri ve üniversitelerindeki akademik ve kültürel ögelerden bahsetmekle birlikte, Ülkemizi ve Üniversitemizi tercih etme nedenlerine de yer verdiler.

Üniversitemiz öğrencilerinden Erasmus Öğrenci Birliği Temsilcisi olan Batuhan Kılıçkaya birlik hakkında bilgiler vererek Erasmus öğrencilerini bu topluluğun aktif birer parçası olmaya davet etti. Öğrencilerin uluslararası değişim süreçlerinde birbirlerine pek çok konuda destek olabilmesinin bu süreci çok daha rahat ve sosyal geçirebilmelerine olanak tanıdığına vurgu yaptı.

Programın ikinci bölümünde, Erasmus öğrenim ve staj hareketliliği kapsamında dünyanın çeşitli ülkelerindeki üniversitelere gidip dönen Üniversitemiz öğrencilerinin sunumlarına geniş yer verildi. Turizm İşletmeciliği Bölümü öğrencisi Amine Doğa Karaçelik, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğrencilerinden Beren Gıcık ve Rümeysa Kızıldoğan, Hukuk Fakültesi öğrencilerinden Nihan GÜMÜŞKAYA ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencilerinden Tarık Taha KOCABOY sunumlarıyla etkinlik içeriğini zenginleştirdiler. Erasmus deneyimlerini büyük bir mutlulukla paylaşan öğrencilerimiz sürecin en zor kısmının Erasmus programına veda etmek olduğunu söyleyerek Erasmus’a katılmaktan ne kadar memnun olduklarını ilettiler. Lisans düzeyindeyken Erasmus kapsamında yurtdışına giden Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü mezunlarından Irmak YILMAZ da yurtdışından gönderdiği keyifli videosuyla etkinliğe katkıda bulundu. #Erasmus Days etkinliğinde sunum yapan tüm öğrencilerimiz gittikleri ülkelerde gözlemledikleri akademik, sosyal ve kültürel farklılıkları eğlenceli fotoğraf ve videolara yer vererek katılımcılarla paylaştılar.

Öğrencilerin ardından, Bosna-Hersek, Gürcistan ve Ürdün ile Erasmus+ Ortak Olmayan Ülkelerle Kredi Hareketliliği (KA171) Projesi yürüten Üniversitemiz Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Betül ÖZBAY hocamız söz alarak projenin önemi ve yürütülme süreci hakkında bilgiler verdi.

Kapanış konuşması yapmak üzere son kez söz alarak tüm katılımcılara teşekkürlerini sunan Erasmus Kurum Koordinatörü Doç. Dr. Nagehan ERSOY TUNALI hocamız, etkinliğe öğrencilerin yoğun ilgi göstermesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Tüm Avrupa’da her yıl Ekim ayı içerisinde hem Erasmus Programının yıllara yayılan başarısını kutlamak, hem de programın çıktılarını yaygınlaştırarak görünürlüğünü arttırmak amacıyla düzenlenen etkinlikler dizisine bu yıl ilk defa dahil olmaktan gurur duyduğunu ileten Doç. Dr. ERSOY TUNALI, Erasmus projelerinin, öğrencilerin akademik ve sosyal hayatlarında gözle görülür pozitif etkisinin çok kıymetli olduğuna dikkat çekti.

#Erasmus Days Etkinliği, Üniversitemiz Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü akademisyenlerinden Dr. Öğr. Ü. Cihan AYDIN ile Kariyer Geliştirme Ofisi personeli Hazar ŞENGÜL’ün sergiledikleri canlı müzik performansı sonrasında keyif dolu bir kapanışla sona erdi. 

,