Erasmus Programı Koordinatörlüğü

Öğrenim Hareketliliği

Erasmus+  Öğrenim Hareketliliği nedir?

Öğrencilerimizin, kayıtlı oldukları eğitim kademeleri içerisindeki eğitimlerinin bir veya iki dönemini kurumlararası anlaşmamızın bulunduğu yurtdışındaki bir üniversitede gerçekleştirmesidir. Öğrenim hareketliliğine katılmak için gidilecek kurumun Yüksek Öğretim Erasmus Beyannamesine sahip olması ve kurumlararası anlaşmanın bulunması gerekmektedir.  Öğrencinin karşı kurumda aldığı dersler sayılır, başarısız olduğu dersler var ise İMÜ’de tekrar alınır.

Kimler başvurabilir?

Üniversitemizde örgün eğitim kademelerinin herhangi birinde (lisans, yüksek lisans veya doktora) kayıtlı tam zamanlı öğrencilerimiz başvurabilir. Bölümünün ikili anlaşması olan öğrenciler başvuru yapabilir. Bölüm anlaşmaları için lütfen Erasmus Anlaşmaları bölümünü inceleyiniz. Lisans 4. Sınıf öğrencilerimiz başvuru yapamaz. Başvuru yapmak isteyen öğrencilerin aşağıda belirtilen asgari şartları karşılaması gerekmektedir:

 • Lisans Öğrencileri Akademik Not Ortalaması: 2.20/4.00
 • Yüksek Lisans Öğrencileri Akademik Not Ortalaması: 2.50/4.00
 • Yabancı Dil puanının YDS’den en az 65 veya eşdeğerliliği Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından kabul edilen diğer sınav sonuçları (Kabul edilen sınavların listesi, eşdeğerlilik puanları ve geçerlilik süresi hakkında bilgi için lütfen buraya tıklayın) 
 • Üniversitemizin yaptığı Erasmus Yabancı Dil Sınavından en az 70 puan almış olmak

Çift anadal yapan öğrenciler sadece bir anadaldan başvuru yapabilirler.

Hareketlilik süresi ne kadardır?

Öğrenim Hareketliliğinde asgari süre 3 tam ay, azami süre 12 tam aydır. Faaliyet süresinin kesintisiz gerçekleşmesi gerekmektedir. Üniversitemiz tarafından, bir akademik dönem için hibe ödemesi yapılmaktadır. Ancak öğrenciler istediği takdirde hibesiz dönem uzatma hakkına sahiptir. 

BAŞVURU SÜRECİ

Üniversitemiz Erasmus+ Öğrenim hareketliliğine katılacak öğrencileri belirlemek için senede 1 (bir) defa olmak üzere duyuruya çıkmaktadır. Öğrencilerimizin İMÜ Erasmus web sayfasındaki duyuruları takip etmesi ve belirtilen tarihler içerisinde, gerekli belgeleri eksiksiz hazırlayarak başvurularını yapması gerekmektedir. 

Başvuru için gerekli belgeler

 • Başvuru formu
 • Yabancı dil belgesi (Yabancı dil puanı olmayan öğrencilerimiz için yabancı dil sınavı yapılmaktadır. Dil sınavı Erasmus başvuruları başlamadan önce yapılmakta dolayısıyla öğrencilerimizin çalışma takvimimizi ve İMÜ Erasmus web sayfamızdaki duyurularımızı takip etmesi önem arz etmektedir.)
 • Transkript 

Değerlendirme süreci

 • Akademik başarı düzeyi : %50
 • Dil Seviyesi*                    : %50
 • Şehit ve gazi çocukları    : +15 puan
 • Engelli öğrenci (Engelliliğini belgelendirmesi durumunda)  :+10 puan
 • Daha önce yararlanma    : -10 puan (Toplam 100 puan üzerinden)

Hibe miktarları

Erasmus hareketliliği kapsamında öğrenciye verilen hibe, öğrencinin tüm giderlerini karşılamaya yönelik değildir. Ayrıca üniversitemize verilen hibe miktarı göz önünde bulundurularak ve mümkün olduğunca daha fazla öğrencinin faydalanması amaçlandığı için öğrencilere haraketlilik süresince 1 akademik dönem için hibe verilecektir. Hareketlilik süresini uzatmak isteyen öğrenciler bölüm koordinatörlerinin onayı ile birlikte hibesiz olarak dönem uzatma haklarına sahiptir. Öğrencilerin hareketliliğe katılacakları ülkelere göre, alacakları hibe miktarı aşağıdaki gibidir: 

Ülke Grupları

Hareketlilikte Misafir Olunan Ülkeler

Aylık Hibe Öğrenim (Avro)* 

1. ve 2. Grup Program Ülkeleri

Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Güney Kıbrıs, Hollanda, İrlanda, İspanya, İsveç, İtalya, İzlanda, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malta, Norveç, Portekiz, Yunanistan

600

3. Grup Program Ülkeleri

Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Hırvatistan, Kuzey Makedonya, Letonya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, Türkiye

450

Ortak Ülkelere Öğrenci/Yeni Mezun Hareketliliği (Uluslararası Hareketlilik)
Yeni Erasmus+ Programı KA131 projeleri kapsamında detayları hibe sözleşmesi ve eklerinde belirtileceği şekilde gerçekleştirilmesi mümkün olabilecek Uluslararası Hareketlilik kapsamında, ortak ülkelere öğrenci/yeni mezun gönderirken uygulanacak bireysel destek hibe miktarları tablosu aşağı yer almaktadır:
Misafir Olunacak Ülke Aylık Hibe Öğrenim (Avro)
1-4 ve 6-13. Bölge Ülkeleri*  700
5. ve 14. Bölge Ülkeleri*  600

*Bölgelere ait ülke listeleri için buraya tıklayınız.

Kısa Dönem Fiziksel Öğrenci Hareketliliği (Karma Hareketlilik ve Kısa Süreli Doktora Hareketliliği)

Bireysel destek tutarları, aşağıdaki gibi belirlenmiştir: 
Faaliyetin Süresi Hibe Miktarı (Program Ülkesi ya da Ortak Ülke)
Faaliyetin 14’üncü gününe kadar Günlük 70 Avro
Faaliyetin 15’inci gününden 30’uncu gününe kadar Günlük 50 Avro

*Üniversitemiz tarafından bir akademik dönem için hibe ödemesi yapılmaktadır. Ancak öğrenciler istediği takdirde hibesiz dönem uzatma hakkına sahiptir. 

ÖNEMLİ NOT: Başvuru için Erasmus web sayfamızdaki duyuruları takip etmeniz ve belirtilen tarihler içerisinde başvuru yapmanız gerekmektedir.

       

HAREKETLİLİĞE HAK KAZANDIKTAN SONRA YAPILACAKLAR 

Öncelikle Erasmus+ bölüm koordinatörünüz ile iletişime geçmelisiniz. Koordinatörünüz, Erasmus+ öğrencisi olarak seçildiğiniz bilgisini gideceğiniz kuruma iletmelidir.

Gidilecek Üniversiteye Kayıt Başvurusu

Koordinatörünüzün Erasmus+ öğrencisi olarak seçildiğinizi bildirmesinden sonra karşı kurum mail adresinize  kayıt için gerekli bilgileri gönderecektir. Ancak yine de ilgili üniversitenin web sitesine girerek genellikle Erasmus+ Office veya International Office’in sayfalarında “Incoming Students”, “Erasmus Students” ya da “Exchange Students” bölümlerinde açıklanan başvuru koşullarını ve tarihlerini öğrenmeniz gerekmektedir. Anlayamadığınız bir konu olduğunda gideceğiniz kurumdaki ilgili bölümün koordinatörüne e-posta göndererek teyit almanız tavsiye edilir. Koordinatör bilgilerini kendi bölüm koordinatörünüzden ya da Erasmus+ Ofisimizden öğrenebilirsiniz. Karşı kurumun sizi yönlendirdiği şekilde istenen belgeleri çevrimiçi ya da posta ile kendilerine ulaştırın.

Başvuru yapmak, karşı kurumun talep ettiği gerekli belgeleri hazırlamak ve süreci takip etmek öğrencinin yükümlülüğündedir.

 HAZIRLANMASI GEREKEN BELGELER (HAREKETLİLİĞE HAK KAZANDIKTAN SONRA)

 • Kabul Mektubu: Gideceğiniz üniversiteye kaydınız tamamlandıktan sonra karşı kurum size kabul mektubu gönderecektir. Bu kabul mektubu vize başvurusunda konsolosluk tarafından talep edilecek ve bir kopyasını da ofisimize teslim etmeniz gerekecektir.

 • Sigorta Poliçesi : Öğrencilerin vize başvurusu yapmadan önce seyahat- sağlık sigortası yaptırması zorunludur. Bu sigorta öğrencinin hareketlilik süresini kapsamalıdır. Sigorta poliçesinin bir örneği de ofisimize teslim edilmelidir.

 • Sağlık Sigorta Beyanı: İMÜ Erasmus+ web sayfasında formlar sekmesi altından indirip doldurabilirsiniz

 • Hibe Yazısı: Gideceğiniz kurumdan kabul mektubunu aldıktan sonra ofisimize bildirdiğinizde hibe yazınız hazırlanacaktır. Bu belge Erasmus+ hareketliliğine katılmak için seçildiğinizi bildirir ve vize başvurusunda konsolosluğa sunmanız gerekir. Belgeyi vize başvurunuzda kullanmak için vize başvuru tarihinden en az 5 gün önce ofisimizden talep etmeniz gereklidir.

 • Öğrenci bilgi formu:  İMÜ Erasmus+ web sayfasında formlar sekmesi altından indirip doldurabilirsiniz

 • Euro Hesap Bilgileri: Ziraat Bankası Çemenzar şubesinden Avro hesabı oluşturulmalı ve hesap defterinin bir kopyası ofisimize verilmeli.

 • Öğrenim Anlaşması (Learning Agreement): Formlar bölümünde yer alan Öğrenim Anlaşması’nı Erasmus bölüm koordinatörünüz ile birlikte, gideceğiniz kurumda alacağınız dersleri seçerek doldurunuz. Gideceğiniz kurumun ders listesine kurumun web sayfasından ulaşabilirsiniz. Öğrenim anlaşması gideceğiniz karşı kurumdan alınacak dersleri gösterdiği gibi dönüşte intibak sonrası sayılacak dersleri gösteren bir belgedir. Bunun için mutlaka Erasmus bölüm koordinatörü ile birlikte doldurulup imzalanmalıdır. Karşı kurum koordinatörü ile iletişime geçip imzalatılmalıdır.

 • Vize Fotokopisi: Pasaport ve vize bilgilerini içeren sayfaların fotokopisi ofise teslim edilmeli.

 • OLS( Online Language Support): Hareketliliğe katılmadan ofisimize vermiş olduğunuz mail adresinize OLS için link gönderilecektir. Sınav sonucunun çıktısını ofisimize teslim etmelisiniz.

 • Hibe Sözleşmesi (Öğrenci Sözleşmesi): Tüm belgelerinizi tamamladıktan ofisimize geldiğinizde ofis tarafından hazırlanacak ve sizin tarafınızdan imzanlanacaktır. Hareketlilik tarihinden en az 2 hafta önce ofisimize gelmeniz ve bu belgenin hazırlanması gereklidir. Bu belge hazırlandıktan sonraki 2 hafta içerisinde ödemeniz yapılacaktır.

 • Erasmus Öğrenci Beyannamesi: Buradan indirip, okudum anladım yazarak imzalayıp teslim etmelisiniz.

HAREKETLİLİK SIRASINDA

Öğrenim anlaşmasında (Learning Agreement) belirtilen derslerde değişiklik yapıldıysa During The Mobility kısmı doldurularak ofisimize iletilmeli.

HAREKETLİLİK TAMAMLANDIKTAN SONRA

(OFİSİMİZE TESLİM EDİLMESİ GEREKEN BELGELER)

 • Learning / Traineeship Agreement “After the Mobility”: Misafir olunan kurum tarafından öğrenciye verilen, öğrencinin faaliyet başlangıç ve bitiş günlerini göstermek üzere Öğrenim Anlaşmasının “faaliyet sonrası” bölümünün doldurulması ve karşı kurum tarafından imzalanarak onaylanması. (Staj hareketliliği için “After the Mobility” bölümünde yer alan ve staj faaliyetindeki başarı değerlendirmesini gösteren Staj Anlaşmasının “Evaluation of the Trainee” bölümünün de doldurulmuş olması önemlidir.)  

 • Katılım Sertifikası: Karşı kurum tarafından verilen ve nihai hareketlilik tarihlerini belirten imzalı/mühürlü belge.

 • Pasaport yurda giriş-çıkış damgalarını içeren sayfanın ve uçak biletlerinin fotokopisi

 • Öğrenci Anketi: Hareketlilik Aracı kullanılarak öğrencilerden çevrimiçi AB anketini (EU Survey) doldurmaları istenir. Faaliyetleri tamamlanan öğrencilerin anketi doldurması zorunludur.

 • Çevrimiçi dil sınavı (OLS): Faaliyetlerini tamamlayan öğrencilerin OLS sistemi üzerinden dil sınavlarına girmeleri gerekmektedir. (Sınav hareketlilik öncesinde 1 kez ve hareketlilik sonrasında 1 kez olmak üzere 2 kez doldurulacaktır.)

 • Özel durumlar (varsa): Özel durumlara ilişkin açıklayıcı ve kanıtlayıcı belgeler (hibede kesinti yapılması, mücbir sebeple erken dönülmesi vb. durumların gerekçelerini gösteren belgeler),

 • Öğrenim hareketliliği için transkript: Öğrenci döndükten sonra derslerin yükseköğretim kurumları tarafından tanındığını gösteren nihai transkripti ve/veya varsa Diploma Eki örneği.


ÖNEMLİ NOT: Hareketlilik tamamlandıktan sonra transkriptinizi fakültenizin intibak komisyonuna sunulması için fakülte sekreterliğine iletiniz.